Spotkania z artystami i pisarzami

Spotkanie autorskie z Jolantą Baziak.Jolanta Baziak, poetka bydgoska, eseistka, krytyk literacki, filozof i animator kultury, znana

z licznych tomików poezji oraz książek prozatorskich, z inicjatywy nauczycieli bibliotekarzy, spotkała się 16.12.2015r. z uczniami naszej szkoły w kinie „Jeremi”.

Jolanta Baziak tworzy poezję mistyczną, której stałym motywem jest poszukiwanie metafizycznych i religijnych sensów codziennego życia oraz relacji międzyludzkich. Jej  twórczość zdradza silne więzi z malarstwem impresjonistycznym. Istotnym atutem jej poezji jest oryginalna forma oraz wysublimowany, enigmatyczny język poetycki. Jolanta Baziak wydała wiele tomików poezji m.in. „Strefa pomylonych”, „Wielbłądzica”, „Daleka Wenus”, „ Bezdomni w ciałach”, „ Pół szyby światła”, „Wiersze wybrane”, „Coś istnienia”, „Przekłady i wiersze nowe”, „Trudne Modlitwy”, „Wyspa, chwila”, „ Pochylone niebo”, „Całe stworzenie: Wiersze wybrane i nowe”. Napisała też diariusze z podróży: „Ziemia zawsze Święta” i „Ziemia początku” oraz zbiór esejów „Pasje i niepokoje Simone Weil”. Inspiracją dla Jolanty Baziak są podróże, podczas których powstały jej utwory. Jak sama o sobie mówi, poezji szuka w wędrówkach po górach, potędze mórz, w egzotyce, w zabytkach architektury i podczas spotkań z pasjonatami, dla których prowadzi wieczory artystyczne.

W czasie wizyty w naszej szkole, poetka zaprezentowała również pokaz multimedialny, który promował twórczość Leona Wyczółkowskiego. Autorka przedstawiła także swoją najnowsze książki pt. ”, „Pryma”, „Tercja”, „Kwinta”.

Po spotkaniu uczniowie chętnie zadawali pytania dotyczące twórczości poetki. Szczególnie interesowały ich też możliwości upowszechnienia własnych utworów.

Spotkanie okazało się dla wielu uczniów duchową ucztą, którą zapamiętają na długo.

Spotkanie autorskie z Jolantą Kowalską.29 listopada z inicjatywy nauczycieli-bibliotekarzy odbyło się w kinie „Jeremi” spotkanie autorskie z poetką p. Jolantą Kowalską.

Część spotkania z młodzieżą naszej szkoły wypełniła multimedialna prezentacja drogi artystycznej Marii Jolanty Kowalskiej, począwszy od debiutu w roku 1990.– Nie jestem bydgoszczanką, ale Bydgoszcz polubiłam – zakomunikowała bohaterka spotkania, która skończyła filologię polską i pracowała w różnych szkołach jako polonistka.

Animatorka kultury mówiła też o tym, że trzeba w życiu mieć jakieś wariactwo. Tym wariactwem jest jakaś pasja.

Moją pasją jest poezja, a dzięki temu, że kocham poezję, poznałam wielu wspaniałych ludzi – podsumowała swoją drogę twórczą

Maria Jolanta Kowalska. Wyraziła nadzieję, że młodzież też będzie odkrywać w sobie pasje i je rozwijać.

Spotkanie z p. Jolantą Kowalską było ciekawym przeżyciem i na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów.

 


   aktualności: 2 (10 KB)    

Masz pytania? Napisz do nas!

Pilewska Beata bemell@o2.pl

Kutyła Mariola markutyla1@gmail.com

Łukaszewicz Iwona iwonrad@interia.pl

Marcin Maćkiewicz mackiewicz@licemxv.edu.pl