Klasa humanistyczna-prawno-medialna z rozszerzonym językiem angielskim

Opis oddziału
Profil kierowany jest do wszystkich, którzy zainteresowani są filmem, teatrem, literaturą, prawem, dziennikarstwem, historią, kulturą anglojęzyczną. Swą przyszłość wiążą z pracą w organizacjach międzynarodowych, samorządowych, dziennikarstwie; pragną zostać prawnikami, architektami, psychologami, pedagogami, tłumaczami, nauczycielami, aktorami i filmowcami. Jeśli chcesz uczyć się w szkole, w której każdy uczeń może w pełni realizować swoje pasje i zainteresowania – przyjdź do nas! Wspólnie możemy świetnie się bawić i uczyć! Z nami:
 • będziesz współpracował z zawodowymi prawnikami, odwiedzisz kancelarie prawnicze i sądy bydgoskie, poznasz pracę adwokata, radcy prawnego, prokuratora, sędziego;
 • zostaniesz człowiekiem mediów! Będziesz publikował w mediach regionalnych oraz w naszej utytułowanej gazecie szkolnej, a także uczestniczył w realizacji programów telewizyjnych i radiowych;
 • nauczysz się rysunku – przygotujesz się do egzaminu praktycznego na studia architektoniczne;
 • będziesz mówił obcymi językami! Rozwiniesz swoje kompetencje językowe dzięki grupom o zróżnicowanym poziomie zaawansowania oraz spotykając się z przedstawicielami różnych krajów;
 • poznasz ciekawych ludzi – świadków historii, dziennikarzy, uczestników ważnych wydarzeń w kraju i na świecie;
 • zostaniesz aktorską gwiazdą teatru i filmu! Przy współpracy z cenionymi aktorami, w ramach kół teatralnego i filmowego, tworzymy własne przedstawienia teatralne oraz nagrywamy filmy. Zaprezentujesz się podczas przeglądów teatralnych i filmowych;
 • nie są nam obce teatr, kino, opera i filharmonia! Weźmiesz udział w wydarzeniach kulturalnych w naszym mieście lub sam zorganizujesz spotkania z ciekawymi ludźmi w szkolnej kawiarence;
 • zwiedzisz Polskę i świat! Byliśmy w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Zakopanem, na Kresach, we Lwowie, Lublinie, w Oświęcimiu i Sztutowie! Nie jest nam obcy Rzym, Londyn i Bruksela!;
 • wybierzesz się na warsztaty prowadzone przez naukowców Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego (Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych, Instytut Nauk Politycznych, Instytut Filologii Polskiej);
 • zrobisz karierę polityczną dzięki działalności w szkolnym i lokalnym samorządzie, np. współpracując z Młodzieżową Radą Miasta;
 • zorganizujesz z nami koncerty charytatywne, które wspomagają działalność szkolnego wolontariatu.
Spośród tych różnorodnych form będziesz mógł wybrać te, które interesują właśnie Ciebie!

Język polski

Rozszerzenie z języka polskiego obejmuje wiadomości i umiejętności niezbędne do zdania matury na poziomie rozszerzonym. W ramach zajęć uczniowie poznają teksty literackie, ikonograficzne, muzyczne i filmowe, których znajomość i umiejętność interpretacji umożliwia im kontynuowanie nauki na różnorodnych kierunkach studiów (nieograniczających się tylko do tych humanistycznych). Rozszerzenie z języka polskiego realizowane jest również w ramach zajęć z edukacji filmowej, które wzbogacane są seansami filmowymi w profesjonalnym kinie studyjnym. Zainteresowani mają możliwość doskonalić swoje umiejętności redakcyjne , dotyczy to zarówno form dziennikarskich jak i małych form literackich. Korzystają z pomocy zawodowych dziennikarzy, jak i artystów teatralnych, biorą udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez pracowników uczelni wyższych.

Język angielski

Rozszerzenie z języka angielskiego przygotowuje do studiów na kierunkach takich jak: lingwistyka, filologia angielska, amerykanistyka, turystyka; umożliwia też kontynuowanie nauki na kierunkach mundurowych i za granicą. W trakcie trzech lat nauki uczniowie zapoznają się z podstawową terminologią prawniczą w języku angielskim. W trakcie spotkań ze studentami z zagranicy rozwijają umiejętności komunikacyjne w języku angielskim oraz poznają zwyczaje i kulturę innych krajów europejskich. Uczestniczą w wycieczkach i wyjazdach zagranicznych w ramach programu „Erasmus +”. Biorąc czynny udział w interaktywnych przedstawieniach międzynarodowej grupy teatralnej oraz angażując się w zajęcia dotyczące monarchii brytyjskiej, poznają historię Zjednoczonego Królestwa i losy brytyjskich władców.

Historia

Rozszerzenie z historii jest realizowane w klasie 2. i 3. po zakończeniu kursu podstawowego. W ramach zajęć z wykorzystaniem nowoczesnych środków przekazu, licealiści poznają i poddają analizie szeroki zestaw różnych typów źródeł historycznych (pisane, kartograficzne, ikonograficzne). Jest to niezbędne w trakcie realizacji przygotowań do matury na poziomie rozszerzonym (wymagane podczas rekrutacji np. na studia prawnicze lub architekturę) oraz przydatne do podniesienia wyników matury z języka polskiego. Rozszerzenie jest realizowane również w ramach zajęć dodatkowych, takich jak wykłady o różnorodnej tematyce historycznej, udział w uroczystościach rocznicowych oraz wycieczki warsztatowe.

Na zajęciach z Edukacji społeczno-prawnej uczniowie realizują zagadnienia pozwalające przygotować się do studiowania prawa i kierunków społecznych oraz podjąć się interpretacji rzeczywistości społecznej, politycznej i gospodarczej współczesnej Polski i świata. Podczas warsztatów prowadzonych przez zawodowych prawników poznają tajniki pracy adwokata, radcy prawnego, prokuratora, sędziego.

Uwaga, doradztwo zawodowe!

U nas poszukasz swojego miejsca w świecie biznesu. Na warsztatach w biurze karier nauczysz się jak prowadzić rozmowy kwalifikacyjne i biznesowe w języku polskim, angielskim i niemieckim. Wysokiej klasy specjaliści doradzą Tobie, jak zaplanować swoją karierę i doskonalić umiejętności prezentowania siebie i występowania publicznego. Nauczysz się korzystać z języka obcego nie tylko w życiu codziennym, w podróży, ale także w pracy i biznesie. Jeśli jeszcze nie wiesz, jakie masz predyspozycje i co chcesz w życiu robić, przyjdź, pomożemy Ci podjąć decyzję!

Masz pytania? Napisz do nas!

Pilewska Beata bemell@o2.pl

Kutyła Mariola markutyla1@gmail.com

Łukaszewicz Iwona iwonrad@interia.pl

Marcin Maćkiewicz mackiewicz@licemxv.edu.pl